Collegiate Recovery

Nazil and Mustafa Rfat - The George Daugherty Scholarship

Phat Huynh - The Hall Scholarship

Fraternity and Sorority Life

Arista Cup of Distinction:

  • IFC- Alpha Gamma Rho Fraternity
  • NPHC- Delta Sigma Theta Sorority, Inc. 
  • Panhellenic- Alpha Xi Delta Sorority 

Greek Man and Woman of the Year:

  • Calvin Komiske of Lambda Chi Alpha Fraternity
  • Erin Bradley of Alpha Omicron Pi 

Meritorious Service Award:

  • Michael Nadjmabadi of Alpha Gamma Rho Fraternity

Council Officer of the Year:

  • IFC- Tyler Turner, VP of Membership Education
  • NPHC- Jamya Minor, Secretary
  • Panhellenic- Kendra Lobban, VP of Recruitment 

Rising Star of the Year:

  • Rachel Rogers of Kappa Kappa Gamma Sorority 

Chapter President of the Year:

  • IFC- Bryson Murphy of Lambda Chi Alpha
  • NPHC- Khufu Edwards of Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc. 
  • Panhellenic- Marloes Zieren of Pi Beta Phi Sorority

Chapter Officer of the Year:

  • IFC- Ian Faulconer of Pi Kappa Phi Fraternity
  • NPHC- Jocelyn King of Zeta Phi Beta Sorority, Inc
  • Panhellenic- Sarah Fleishmann of Chi Omega Sorority

Community Pillar Award:

  • Douglas Ernest of Phi Kappa Psi Fraternity

Chapter Advisor of the Year:

  • IFC- Robert Dinsmore of Phi Kappa Psi
  • NPHC- Seneca Weatherspoon of Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
  • Panhellenic- Leigh Smitley of Alpha Xi Delta Sorority

Greek Alumni Hall of Fame, Alpha Class of 2019:

  • President David Hardesty of Phi Kappa Psi Fraternity
  • Dr. Bernard C. Jones of Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc. 
  • Earl Core of Alpha Gamma Rho Fraternity (Posthumously)
  • The Honorable Amy Shuler Goodwin of Alpha Xi Delta Sorority
  • Peggy Cifrino of Pi Beta Phi Sorority

Housing and Residence Life

Resident Assistant Hall of Fame:

  • Vinnie Amato
  • Seth Holler
  • Emily Icard
  • Brady Ohrn
  • Jordan Young

Resident Assistant of the Year:

  • Emily Icard 

Partner of the Year:

  • Vernon Hilling

Residence Hall Staff MVPs (RA of the Hall)

  • Bennett – Hailee Elza
  • Lincoln – Brady Ohrn
  • Brooke – Vinnie Amato
  • Honors – Grace Childs
  • Oakland West – Maddie Harvey
  • Oakland East – Ashley Van Kamp
  • Boreman – Zach Krassin
  • Seneca – Emily Icard
  • Dadisman/Stalnaker – Kiana Bullett
  • Lyon – Victoria Knotts
  • Braxton – Jadynn Veigel
  • Summit – Allison Allgood

Student Engagement and Leadership

  • Outstanding Student Organization Program - Black Excellence Academic Celebration hosted by Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc., Pi Mu Chapter.

  • Outstanding Student Organization Online Presence - American Marketing Association

  • Outstanding Teamwork/Collaboration by a Student Organization - The WVU Chinese Students and Scholars Association

  • Outstanding New Student Organization - Healthy Hippies

  • Quiet Influence / Unsung Hero Award - Leslie Pearcy

  • Richard T. Feller Outstanding Alumni Award (presented by Student Government Association) - Susan Fusco

  • Outstanding GRADUATE Student Organization - WVU ISPOR student Chapter (International Society of Pharma economics and Outcomes Research)

  • Outstanding Student Organization Leader - Khufu Edwards, Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc., Pi Mu Chapter

  • Outstanding New Faculty/Staff Advisor - Dr. Evan MacCarthy, Mountaineer Musicological Community

  • Outstanding Student Organization (Presented by Student Government Association) - WVU Amateur Radio Club

  • Kenneth D. Gray Student Leadership Award (Graduate Student) - Andrew Caryl

  • Kenneth D. Gray Student Leadership Award (Undergraduate Student) - Abundance S. Hunt